Co powinniśmy wiedzieć o kawie rozpuszczalnej?

Przygotowanie kawy rozpuszczalnej

Kawa rozpuszczalna – BEE niestety nie cieszy się zbyt dobrą sławą. Jest jednak bardzo łatwa, jak i także szybka w przygotowaniu. Jednak jej smak dla wielu osób może się okazać nie do przyjęcia. Kawosze uważają nawet, że kawa rozpuszczalna nie jest kawą, a chemicznym wynalazkiem. Pamiętajmy jednak, że tak nie jest. Ziarna kawy są w pierwszej kolejności palone, a później mielone oraz także parzone, zanim rozpoczną swoja podróż, aby się stać prawdziwą rozpuszczalną kawą. Co sprawia, że kawa jest tak naprawdę rozpuszczalna? Jest to odparowanie całkowite wody z wcześniej zaparzonej kawy. Umożliwia to pozostawienie kryształków suchych. Po dolaniu wody, kryształki się rozpuszczają ponownie i tworzą wszystkim nam znany napój. W związku z powyższym kawa rozpuszczalna jest niczym innym, jak suchymi granulkami przygotowanymi do ponownego zaparzenia.

Jak dokładnie powstaje kawa rozpuszczalna? Istnieją tak naprawdę dwie metody przygotowania produktu suchego, jakim określa się kawę rozpuszczalna. Pierwszym z nich jest liofilizacja, czy też suszenie kaw poprzez proces wymrożenia. Cały proces tak naprawdę polega na zaparzeniu zmielonych oraz prażonych ziaren kawy, a następnie studzeniu wywaru poprzez samo wymrażanie w temperaturze wynoszącej – 40 stopni Celsjusza. W taki sposób właśnie powstają kryształki lodu, które usuwa się następnie z granulek zamrożonych kawy.

Całkiem innym sposobem jest suszenie wywaru z kawy gorącym oraz także suchym powietrzem. Tym samym doprowadza się do odparowania całkowitego wody, czego wynikiem jest pozostawienie suchego kawowego proszku.

Niesamowita technika


Nawet przeciwnicy rozpuszczalnej kawy przyznają, że to technika wręcz niesamowita, która to pozwala uzyskać suchy oraz niezwykle wytrzymały produkt. Kawa rozpuszczalna ma bardzo długą datę przydatności, a do przygotowania jej wystarczy jedynie woda. Jest to bardzo dużą zaleta kawy “gotowej”. Szybkość oraz także łatwość rozpuszczania ma również specyficzny oraz łagodny stosunkowo smak.

Dlaczego zatem kawa rozpuszczalna ma taką zła sławę? Kawa rozpuszczalna jest określana jako kawa nieco gorszej jakości? Głównie to wynika z faktu, że konsument nie ma żadnego wpływu na jej jakość. Kupując rozpuszczalną kawę nie otrzymujemy informacji, z jakich konkretnie ziaren powstaje kawa, w wielu przypadkach są to niestety ziarna o nieco gorszej jakości, których bardzo niska cena obniża koszty produkcji masowej. Ma to jak najbardziej wpływ na smak, który nie jest już taki głęboki oraz intensywny, jak w przypadku kawy na świeżo mielonej.