Kawa rozpuszczalna jako zdrowy i zrównoważony jest substytut kawy?

Kawa rozpuszczalna to prawdopodobnie najwygodniejszy sposób przygotowania kawy. Ale co odróżnia ją od zwykłej kawy? Wyjaśniamy, jak radzi sobie substytut kawy pod względem trwałości i zdrowia. Chociaż kawa rozpuszczalna pozostaje drugim wyborem dla większości ludzi, od dawna jest czymś więcej niż tylko substytutem w czasach kryzysu.

Proszek został wynaleziony w Nowej Zelandii w 1890 roku i stał się bestsellerem w okresie powojennym – zwłaszcza jako produkt Nestlé. Jak pokazuje rzut oka na półki supermarketów, produkt przetrwał do dziś. Koneserzy raczej nie uciekną się do tańszej alternatywy, ponieważ aromaty i kofeina są tracone podczas suszenia kawy. Ale jego cena i łatwość przygotowania przekonują wielu.

Jak powstaje kawa rozpuszczalna?

Kawa rozpuszczalna to nic innego jak suszony ekstrakt z kawy. Kawa jest ekstrahowana z mielonych ziaren i suszona, dzięki czemu można ją dłużej przechowywać. Zgodnie z Europejskim Prawem Czystości tylko palone ziarna kawy i woda mogą być używane jako środki ekstrakcyjne podczas produkcji. Tak więc kawa rozpuszczalna nie zawiera żadnych dodatków – różni się jedynie sposobem jej przygotowania.

Tak otrzymuje się ekstrakt z kawy:

  1. Po wypaleniu w temperaturze około 200-230 ° C ziarna kawy są najpierw mielone. Mielenie ziaren wynosi około dwóch milimetrów i dlatego jest znacznie grubsze niż w przypadku zwykłej kawy mielonej.
  2. Ta mielona kawa trafia następnie do systemu ekstrakcji, w którym panują temperatury wody do 200 ° C. Aby woda nie odparowała w tej temperaturze, należy pracować pod wysokim ciśnieniem. Rozpuszczalne składniki mielonej kawy są teraz usuwane w systemie – pozostaje “cienki sok”. Proces ten odbywa się w tzw. Perkolatorach.
  3. W instalacji wyparnej z ekstraktu kawy pobierana jest woda i powstaje “gęsty sok”.
  4. W ostatnim etapie ekstrakt kawy jest suszony, przy czym istnieją dwie różne metody:
  • Suszenie rozpyłowe: Ekstrakt kawy jest rozpylany na drobne kropelki w górnej części wieży natryskowej. Gorące i suche powietrze jest wdmuchiwane od dołu, co umożliwia odparowanie wody w ekstrakcie. Pozostaje suszony rozpyłowo proszek instant. Ten bardzo drobny proszek jest często dalej przetwarzany na typowy gruboziarnisty proszek instant przez aglomerację . Podczas tego procesu proszek jest nawilżany, aby się skleił.
  • Suszenie sublimacyjne:  Chociaż ten rodzaj suszenia jest delikatniejszy, a smaki lepiej zachowane, jest również bardziej złożony i kosztowny. Ekstrakt jest spieniany powietrzem lub CO2 i schładzany do około -5 ° C. Pod względem konsystencji przypomina lody miękkie. Następnie zamraża się go w temperaturze -50 ° C, miele i przesiewa. Woda jest przetwarzana w suszarce próżniowej – przechodzi bezpośrednio ze stanu stałego w stan gazowy. Tak powstała kawa rozpuszczalna.